V sobotu 28. března 2015 probíhala v Památníků Karla Čapka na Strži konference připomínající výročí 120 let od narození Ferdinanda Peroutky. Své příspěvky přednesli Radana Kolčavová, Libuše Koubská, Martin Groman a Terezie Kaslová.
Archiv pro měsíc: Květen 2015
Sdružení Ferdinanda Peroutky v Knihovně Václava Havla
Kdy jindy se setkat a připomenout si život a dílo jednoho z našich největších novodobých žurnalistů, Ferdinanda Peroutky, než v den výročí „Vítězného února“. Obě totality dvacátého století, nacistická i komunistická, zásadně ovlivnily jeho život. Jedna jej uvrhla do koncentračního tábora a před druhou odešel do exilu. A tak se právě 25. února 2015 konala v Knihovně Václava Havla debata věnovaná právě Ferdinandu Peroutkovi a ceně nesoucí jeho jméno, která se udílí každoročně od roku 1995.
K debatě přijali pozvání jak oba letošní laureáti této ceny, Petr Třešňák a Martin Veselovský, tak Peroutkova vnučka Terezie Kaslová nebo novinář Jan Bednář, který se dlouhodobě zabývá především Peroutkovou exilovou publicistikou.
[su_youtube url=“su_youtube url=’https://youtu.be/HEreZzU6bCc'“]
Operace Šulc
Dokumentární pořad motivovaný knihami Dva proti říši a Operace Bruneval (autor Jiří Šulc). Připravili Martin Groman a Tomáš Černý. Úryvky čte Ladislav Mrkvička
Natočeno 2009. Premiéra 15. 3. 2009 (ČRo 2 Praha, 17:05 – 18:00 h.; 53 min.)
Pozn.: Rozhlasový dokument Operace Šulc je de facto obsáhlým rozhovorem s autorem knih Dva proti říši a Operace Bruneval. Jiří Šulc se svěřuje se svým vztahem k naši moderní historii, rozkrývá své pohnutky k psaní knih, svěřuje se, že jeho řemeslem je bezpečnost institucí, pracoval také pro BIS, odtud jeho erudice ve věcech vyšetřování. Opovídá na otázku, co je třeba přidat do koktejlu příběhu, u kterého je předem známo, jak se bude odvíjet a dokonce i to, jak dopadne. Jiří Šulc se kvůli tomu rozhodl otevřít čtenářům dveře také za pomyslné dveře německých válečných vyšetřovacích úřadů a jejich postupů. Rozhovor doprovázejí ukázky z knihy Dva proti říši v podání herce Ladislava Mrkvičky (ve filmu Atentát představitele parašutisty Gabčíka). V úvodní zvukové koláži se dozvídáme, zda lidé procházející jednoho všedního rána pražskou Resslovou ulicí vědí, jaké drama se odehrálo v nedalekém kostele. Na závěr pak skrze krátkou reportáž nabízejí autoři pohled do krypty, ve které se příběh odbojářů smutně završil. (anotace)
Od jurodivých k Pussy Riot
Martin Groman rozmlouvá s profesorem Martinem C. Putnou nad knihou Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity. Hostem pořadu je také novinářka Petra Procházková. Rozhlasová spolupráce Tomáš Černý.
Premiéra 14. 03. 2015 (ČRo 3 Vltava, 10.00 h.; 56 min) v rámci pořadu Víkendová příloha stanice Vltava.
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3337138#.VQQr_evZQCw.twitter
Češi se ptají, Poláci znají odpovědi
Polský reportér Mariusz Szczygiel je hvězda na obou stranách hranice. Na polské znají jeho leckdy provokativní a objevné reportáže z Gazety Wyborcze, na české straně pak hlavně jeho knížky o Češích jako Gottland, Udělej si rád, Libůstka nebo novinka z roku 2012 Láska nebeská. Ani své Poláky, ani své Čechy, při tom nehladí po srsti. Spíš je provokuje. Ukázky z jeho knihy Láska nebeská nás provedou setkáním s tímto čechofilem a pozorným pozorovatelem toho, jak se Češi a Poláci dnes vnímají a co jeden na druhém oceňujeme nebo čeho si naopak vůbec nevšímáme. Připravil Tomáš Černý, s Mariuszem Szczygielem rozmlouvá Martin Groman.
Natočeno 2013. Premiéra 23. 2. 2013 (ČRo 3 Vltava, 9:45 h.; 75 min) v rámci pořadu Víkendová příloha stanice Vltava. Repríza 11. 1. 2014.
Kde se berou hrdinové
Spisovatel Jiří Šulc a historik Eduard Stehlík se potkávají, každý ze svého úhlu pohledu, nad několika epizodami českých moderních dějin a hledají odpověď na to, kde se v nás bere odvaha a jestli je jí u nás moc nebo málo. Připravili Tomáš Černý a Martin Groman.
Natočeno 2012. Premiéra 11. 2. 2012. Repríza 9. 8. 2014 (ČRo 3 Vltava, 9: 15 h.; 55 min) v rámci pořadu Víkendová příloha stanice Vltava
Vzpomínky na Přítomnost
Martin Groman se svými hosty se ohlíží za historií Peroutkovy prvorepublikové revue Přítomnost. Její první číslo totiž vyšlo před 90 lety. Nebudeme jen vzpomínat a hodnotit, ale společně s šéfredaktorem týdeníku Respekt Erikem Taberym se zamyslíme nad tím, v čem se liší vydávání politického magazínu dnes a v době první republiky. Z historických nahrávek hovoří Ferdinand Peroutka.
Natočeno 2014. Premiéra 13. 12. 2014 (ČRo 3 Vltava, 9:00 h.; 60 min) v cyklu Víkendová příloha stanice Vltava.
Rozškleb se, tlamo pekelná
O smrti (i) vesele hovoří profesor Martin C. Putna. A to jak o smrti dnešní, tak o smrti, jak ji vnímali lidé od antiky po baroko. Na Šporkově Kuksu jsme natáčeli nejen u nově odhaleného tance smrti, ale také přímo v hraběcí kryptě. Pořadem proznívají nahrávky z kompaktního disku s barokními písněmi v podání Martina C. Putny. Připravil Martin Groman. Spolupráce Tomáš Černý.
Natočeno 2014. Premiéra 1. 11. 2014 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.; 57 min) v cyklu Víkendová příloha stanice Vltava